Röjtökmuzsaj történelme

Röjtök és Muzsaj évszázadokon át két külön település volt. A két községrész egyesítése Röjtökmuzsajjá 1927-ben történt.
Szent István király a muzsaji határban lévő „Cserszélre”-re építtetett egy keresztalakú, Szent Péter tiszteletére és tíz község használatára szánt templomot. A legrégebbi írásos bizonyíték Muzsaj község létezéséről 1232-ből való, amely a győri káptalan levelei között található. Ezt a levelet Béla királyhoz küldték birtokvita ügyében. Muzsaj birtokosa a XVI. század elején még a Muzsaji család volt. A török sereg a muzsaji Szent Péter templomot leromboltatta, a falut felégette.
Muzsajon Széchenyi György az 1600-as évek második felében egy vízimalmot létesített a község és a gazdasága ellátására. Muzsaj községben az 1700-as évek második felében már használtak hivatalos, címeres pecsétet, melynek díszítő motívumai Röjtökmuzsaj község címerén is szerepelnek. Az Ikva patak Röjtök és Muzsaj között folyik el és egy kanyarral Muzsajt szinte körülöleli. Muzsajt ezért nemegyszer elöntötte az ár. A muzsaji községrészen található a már említett vízimalom és az 1923-ban épített kápolna. A kápolna a Szűzanya lourdi jelenésére szentelt.

Röjtök neve írásos formában először 1265-ben, a győri káptalan levelei között található, Ruhtuk alakjában. Röjtök történelmében kiemelkedő szerepet játszik a Verseghi-féle kastély. A mai kastély a XVI. században még csak földszintes udvarház volt. Első átépítése után 1750-ben emeletes lett. A többször módosított épületnek 1926-tól Verseghi Nagy Elek tulajdonosa, aki, mint harmadszori átépíttető, a kor kívánalmaival tette széppé. A kastély 1950 és az 1980-as évek vége között SZOT gyermeküdülőként funkcionált, sok helybeli lakosnak adott munkalehetőséget.
Ezt követően közel 10 évig elárvultan állt, majd 1999-től Kastélyszálló Szidónia elnevezéssel négycsillagos szálloda működik falunkban, messzire víve községünk hírét. Röjtök éke a főutca szegletében álló római katolikus templom. 1869-ben lebontották a régi templomot és Handler Nándor soproni építész terve szerint megkezdődött az új, jelenlegi templom építése. A templom Mária kegyhely, búcsúját Kisboldogasszony napján tartják. A templom főoltárán álló Szűz Mária kegyszobor a burgenlandi Wimpassingból származik. Wimpassing és Röjtökmuzsaj okmányokkal megpecsételt, jól működő testvérközségi kapcsolatot tart fenn.